...

جمعبندی نیمسال اول

آذر, 1397 بدون نظر علمی آموزشی, واحد مشاوره

 جمع بندی دروس در نیمسال اول

 شتاب زدگی و بی تابی دانش آموزان برای تمام کردن تست، تمرین کردن، زیاد کار کردن آن ها را به نوعی سهل انگاری و سرهم بندی هدایت می کند. می توان به صورت قطعی درباره ی هر دانش آموزی که تراز زیر ۵۰۰۰ دارد اظهار نظر کرد که اگر در حد متعارف زمان برای درس خواندن اختصاص می دهند، این درس خواندن جنبه ی وقت پر کردن دارد. فراموش نکنیم که ۵۷ درصد شرکت کنندگان آزمون ها و حدود ۷۵ درصد شرکت کنندگان آزمون سراسری در این سطح تحصیلی هستند. وقت پر کردن در درس های متنی به صورت خواندن بدون توجه به اندیشه های کلیدی، بدون یادداشت برداری، توجه صرفاً به صورت ظاهری متن درس بروز و ظهور می یابد. در درس های تحلیلی این کار به صورت فهمیدن، پاسخ تشریحی مثال ها و تمرین ها به جای یاد گرفتن آن هاست. زمانی که از این دانش آموزان انتظار داریم رویه ی خود را تغییر دهند، معمولاً فکر می کنند این کار چند برابر کارهای فعلی وقتشان را خواهد گرفت. یعنی انجام یک کار سریع و بی فایده را به انجام کار کند و پر فایده ترجیح می دهند. دوران جمع بندی نیمسال اول فرصت مناسبی برای اصلاح این روش هاست.
بدون شک مهم ترین دوران مطالعاتی برای کنکور دوره های جمع بندی می باشد. دوران امتحانات نیمسال اول آخرین فرصت برای مطالعه و جمع بندی دروس نیمسال اول می باشد. اگر شما دروس نیم‌سال اول را خوب مطالعه و جمع‌بندی کنید، در بهمن و اسفند خیال‌تان از دروس نیم‌سال اول راحت بوده و فرصت خواهید داشت تا همگام با برنامه‌، دروس نیم‌سال دوم را مطالعه کنید و آن‌ وقت در دوره‌ی جمع‌بندی (خرداد)، می‌توانید با سرعت مناسبی دروس پیش ۱، پیش ۲ و پایه را مرور کنید. اما مطالعه و برنامه ریزی در این دوران تفاوت هایی با مطالعه وبرنامه ریزی در طول سال دارد.
تنوع مطالعاتی کم:
در طول سال شیوه مطالعه صحیح همراه با تنوع مطالعاتی بود. اما در دوران جمع بندی مطالعه دروس به صورت بقچه ای توصیه می شود. به این دلیل که دانش آموز فرصت کافی برای پیشروی دروس، رفع اشکال، خلاصه نویسی و در یک کلام جمع بندی درس مورد نظر داشته باشد.
به هم ریختن تعادل:
به هم ریختن تعادل از پیامدهای دوران امتحانات و جمع بندی می باشد اما برای تست هم باید به میزان مناسب زمان درنظر گرفت.
اولویت مطالعه دروس نیمسال اول:
مهم ترین کار در این دوران جمع بندی دروس پیش۱ و پایه نیمسال اول می باشد.
مراحل مطالعه
مطالعه جزوه:
این آخرین باری است که جزوه‌ی درسی را می‌توانید دقیق مطالعه کنید. بنابراین اگر تا به حال این‌کار را خوب انجام نداده‌اید، به اندازه‌ی کافی وقت بگذارید و موشکافانه تمامی زوایای آن را بررسی کنید (البته در برخی درس‌ها مثلاً ادبیات یا دینی، کتاب منبع اصلی مطالعه است). اما اگر قبلاً جزوه‌ را خوب و دقیق مطالعه کرده‌اید، مراقب باشید که اتلاف وقت نکنید
کتاب درسی:
اگر تا امروز کتاب درسی را مطالعه نکرده‌اید، حتماً (حتی به روش مرور سریع) حداقل نگاهی به آن بیاندازید و تمارین آن را انجام دهید.
تست آموزشی:
برای مباحثی که قبلا به اندازه کافی تست آموزشی زده اید، تست های  علامت دار خود را بزنید و اگر تکراری اند کتاب تست جدید انتخاب کنید. اما اگر از مبحثی تست آموزشی نزدید یا کم زده اید این آخرین فرصت برای انجام این کار می باشد.
خلاصه نویسی:
قطعاً مهم‌ترین کار شما در طول امتحانات، خلاصه‌نویسی است. آن‌چه که در این دوران برای شما باقی می‌ماند، فقط خلاصه‌نویسی‌‌ها است که در ماه خرداد بسیار مفیدخواهد بود. منظور از خلاصه نویسی آماده کردن منبعی برای مرور می باشد تا در خرداد ماه سردرگم نباشید.
سوالات تشریحی:
این آخرین مرحله‌ی مطالعاتی شما است. آن‌چه مسلم است این است که هدف از دوره‌ی جمع‌بندی مبحثی نیم‌سال اول، کسب نمره‌های مطلوب نیست، چرا که نتایج امتحانات پیش‌دانشگاهی در کنکور  تأثیر ندارد. پس هدف اصلی این دوران، جمع‌بندی مباحث با هدف آزمون کنکور است که به طور طبیعی سبب کسب یک نمره‌ی مطلوب هم خواهد شد. پس توصیه می‌کنیم در آخرین مرحله، سؤالات امتحانات سال‌های گذشته را یک‌بار حل کنید و در دروس تخصصی به اثباتی ها نگاهی بیندازید.
تست ترکیبی وزمان دار:
آخرین مرحله جمع بندی زدن تست زمان دار برای تسلط کامل و اطمینان از جمع بندی مناسب دروس می باشد.

تهیه و تدوین: مهندس قندهاری، مهندس باباشاهی

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *